مطالعات قرآنی و حدیثی

نتایج مطالعات و مقالات شخصی

مطالعات قرآنی و حدیثی

نتایج مطالعات و مقالات شخصی

موانع درونی و بیرونی وحدت امت اسلامی

احد داوری | جمعه, ۲ بهمن ۱۳۹۴، ۱۲:۱۷ ق.ظ | ۰ نظر

مقاله تدوین شده با همکاری دو نفر  از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد (خانم ها حمیده شفیعی و حکیمه یاری) برای بیست و نهمین کنفرانس بین المللی تقریب مذاهب اسلامی

چکیده

در برهه‌ی کنونی، نظام سرمایه‌داری غرب با هدف قرار دادن پایه‌های اسلام بیش‌ازپیش در تلاش است تا سیادت خود را در جامعه‌ی جهانی تثبیت نماید یکی از راه‌های رسیدن به چنین طرح و نقشه‌ای ایجاد تفرقه، اختلاف و دشمنی میان مسلمانان است بدین‌جهت وحدت امت اسلامی که مایه قدرت و شوکت آنان و همچون خاری در چشم مستکبران جهان است بدون مانع نخواهد بود و واکنش سختِ بدخواهان اسلام و را با برنامه‌ریزی دقیق و طولانی به همراه خواهد داشت، هرچند که نمی‌توان در تحقق این اندیشه‌ی شوم نقش برخی عوامل موجود در درون جامعه‌ی اسلامی را نادیده گرفت که دانسته یا نادانسته با آنان هم‌نوا شده‌اند. شناخت این موانع و تلاش در جهت رفع آن‌ها از سوی عالمان و اندیشمندان مسلمان، امری بایسته و قطعی است که بی‌توجهی به آن، خسارت عظیمی بر پیکره امت اسلامی وارد خواهد ساخت. در این پژوهش جهت تحقق این امر بنیادین، با تحلیل آیات و روایات، مهم‌ترین موانع درونی وحدت از قبیل فقدان رهبری صالح، ملی‌گرایی، تعصب‌های مذهبی قومی نژادی، جهل و ناآگاهی توده‌های مردم، تکفیر یکدیگر و موانع بیرونی آن مانند نامشخص گذاشتن مرزهای سیاسی، جنگ نرم، فرقه سازی و حمایت از فرقه‌های انحرافی و نفوذ منافقان در میان صفوف مسلمانان موردبررسی قرارگرفته است.

واژگان کلیدی: وحدت، موانع درونی وحدت، موانع بیرونی وحدت، امت اسلامی، قرآن کریم.

مطالعه متن کامل مقاله

دانلود متن کامل

نکات تکمیلی صرفا جهت اطلاع:

مقاله ای را فرستاده بودیم که به رغم صدور دعوتنامه، بنا به دلایلی موفق به حضور در کنفرانس نشدیم، ولی جالب بود که برخی خبرگزاری ها و به نقل از آن برخی دیگر گزارش داده اند که:

احد داوری، محقق و پژوهشگر قرآنی در بیست و نهمین کنفرانس بین المللی تقریب مذاهب اسلامی که در هتل استقلال تهران برگزار شد، گفت: در برهه کنونی، نظام سرمایه داری غرب با هدف قراردادن پایه های اسلام، بیش از پیش در تلاش است تا سیادت خود را در جامعه جهانی تثبیت کند.

وی افزود: یکی از راه های رسیدن به چنین طرح و نقشه ای، ایجاد تفرقه و اختلاف و دشمنی میان مسلمانان است که مستکبران در قرن های مختلف با این ابزار بسیاری از سرمایه های عالم اسلام را به بادداده اند.

وی خاطرنشان کرد: وحدت امت اسلامی که مایه قدرت و شوکت آنان و همچون خاری در چشم مستبکران جهان اسلام است بدون مانع نخواهد بود.

این استاد دانشگاه بیان کرد: این تلاش مبارک اسلامی قطعا در آینده با واکنش های سخت بدخواهان اسلام و برنامه ریزی دقیق و طولانی مدت آنها همراه خواهد بود پس مسلمانان و نخبگان جهان اسلام نیز باید با طرحی دقیق و علمی با این توطئه مقابله کنند.

وی گفت: هرچند که نمی توان در تحقق این اندیشه شوم نقش برخی عوامل موجود در درون جامعه اسلامی را نادیده گرفت که دانسته یا نادانسته با آنان همراه شده اند، شناخت این موانع و تلاش در جهت رفع آنها از سوی عالمان و اندیشمندان مسلمان، امری بایسته و قطعی است که بی توجهی به آن خسارت عظیمی بر پیکره امت اسلامی وارد خواهد ساخت.

این پژوهشگر قرآنی اظهارکرد: یکی از راه های شناخت این جریان، رجوع به آیات و روایات متعدد در این زمینه است زیرا قرآن و روایات اهل بیت(ع) و پیامبر به خوبی این مبانی را بیان کرده اند و راه های نفوذ دشمن و موانع درونی را به خوبی برای ما بیان کرده اند.

وی  خاطرنشان کرد: مهمترین موانع پیشروی وحدت در جهان اسلام مواردی چون فقدان رهبری صالح، ملی گرایی، تعصبات نژادی و قومی و مذهبی، ایجاد مرزهای سیاسی، جنگ نرم، فرقه سازی و حمایت از فرقه های انحرافی و نفوذ منافقان در میان صفوف مسلمانان است.

این هم تصویری از سایت خبری:

خبر اشتباهی سایت ها

کیفیت اصلی

 تکمیلی (1394/11/8):

متن کامل مقاله نوشته شده با کمک دانشجویان محترم که در سایت معاونت امور ایران مجمع تقریب مذاهب منتشر شده است در لینک زیر قابل مطالعه است.

مطالعه متن کامل مقاله

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی